Biskup Otton z Bambergu w Lubinie
Biskup Otton z Bambergu w Lubinie
Święty Otton z Bambergu (1060-1139) przybył do Lubina jako 64-letni biskup w trakcie swojej pierwszej misji chrystianizacyjnej na Pomorzu, która przypadła na lata 1124-1125. Odbywała się ona na zaproszenie polskiego księcia Bolesława Krzywoustego przy wsparciu podległego mu pomorskiego księcia Warcisława I. Zanim jednak biskup Otton trafił do Lubina, najpierw w czerwcu 1124 roku przyjechał do Pyrzyc, gdzie ochrzcił liczną grupę tamtejszych mieszkańców. To wydarzenie zapoczątkowało długi i trudny proces nazywany powszechnie „Chrztem Pomorza”. Następnie, wraz z towarzyszącymi mu duchownymi i zapewniającą bezpieczeństwo książęcą świtą, udał się do Kamienia Pomorskiego, gdzie skutecznie ewangelizował i ochrzcił wszystkich mieszkańców.
Kolejnym miejscem misji chrystianizacyjnej był niegościnny dla Ottona Wolin. Doszło w nim do gwałtownych wystąpień, podczas których Otton został uderzony drągiem i upadł w błoto. Ostatecznie wolinianie zdecydowali, że przyjmą chrzest pod warunkiem, że wcześniej szczecinianie zrobią to samo. Roztropny Otton udał się więc do Szczecina, gdzie dzięki głoszonym kazaniom i gorliwej modlitwie przekonywał ludność do przyjęcia wiary w jedynego Boga. Przy politycznym wsparciu księcia Krzywoustego udało mu się przekonać do tego licznych, także wpływowych mieszkańców.
Po udanym zakończeniu dzieła misyjnego w Szczecinie, wyruszył Otton w grudniu statkiem szczecińskiego kupca Wyszaka do Lubina. Nie było wtedy ani Świnoujścia, ani Międzyzdrojów, ale istniał już na wzgórzu dumny Lubin, który przez jednych nazywany był grodem, a przez innych miasteczkiem. W Lubinie, oblanym wodami Zalewu Szczecińskiego i jeziora Wicka Wielkiego, znajdował się wtedy strażniczy gród obronny i otwarte dwie osady z wydzielonym cmentarzem. Rolą strażniczego grodu była kontrola żeglugi na Świnie w celu ochrony wejścia do kasztelani szczecińskiej i wolińskiej. Pamiętajmy, że nie było wtedy jeszcze Kanału Piastowskiego i wszystkie duże jednostki musiały przepływać przez Świnę na wysokości Lubina. W Lubinie Otton nauczał i ochrzcił mieszkańców. Jak podają źródła, „Spełniał (Otton) czcigodne sakramenta chrztu w ogrzanych izbach i w ciepłej wodzie z zachowaniem tej samej świetności i obyczajności, z użyciem wkopanych kadzi i zasłon, pokropiwszy także wszystko kadzidłem i innymi wonnościami”. Apostoł Pomorza wybudował w Lubinie kościół i pozostawił kapłana do posługi duszpasterskiej, dając tym samym początek tutejszej parafii rzymskokatolickiej. Ruiny tego kościoła zostały odkryte w ramach prac archeologicznych prowadzonych w roku 2008 na terenie Grodziska w Lubinie przez zespół profesora Mariana Rębkowskiego.
Z Lubina Otton udał się do Wolina, gdzie szczęśliwe dopełnił rozpoczęte dzieło, udzielając chrztu wielu mieszkańcom tego znaczącego wówczas miasta
W opracowaniu wykorzystano książkę G. Wejman, Biskup Otton z Bambergu w przestrzeni pomorskiego Kościoła, Szczecin 2021.