Jubileusz 900-lecia misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu w Lubinie

       W bieżącym, 2024 roku przypada 900. rocznica pierwszej pomorskiej misji św. Ottona z Bambergu (1060-1139), która trwała od maja 1124 roku do marca 1125 roku na zaproszenie polskiego księcia Bolesława Krzywoustego, przy wsparciu podległego mu pomorskiego księcia Warcisława I. Podczas tej ewangelizacyjnej wyprawy gorliwy Apostoł Pomorzan pod koniec 1124 roku odwiedził m.in. nasz Lubin, nauczając i udzielając chrztu jego mieszkańcom oraz wznosząc pierwszy kościół i zostawiając przy nim kapłana do pługi duszpasterskiej, dając tym samym początek zarówno duchowej jak i materialnej historii naszej parafii. Wydarzenie to miało daleko idące konsekwencje dla kolejnych pokoleń mieszkańców Lubina i współcześnie aktualizuje się poczuciu naszej katolickiej tożsamości.

Jako parafia i dekanat uroczyście przeżywać będziemy nasz jubileusz 900-lecia chrystianizacji w połączeniu z odpustem parafialnym w niedzielę 25 sierpnia 2024 r w Lubinie, podczas mszy św. o godz. 12:00, podczas której dziękować będziemy Bogu za łaskę wiary i założenie tutaj wspólnoty Kościoła katolickiego oraz przekazanie Ewangelii i sakramentów zabawiania.

Nasz kościół parafialny pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Lubinie, jako świątynia reprezentująca historyczne wydarzenie chrztu Lubinian w 1124 r., w dekrecie inaugurującym Rok Jubileuszowy 900-lecia Pomorskiej Misji św. Ottona z Bambergu ogłoszony został przez bpa Zbigniewa Zielińskiego miejscem pielgrzymkowym dla wiernych, chcących ożywić swoją wiarę za przyczyną wstawiennictwa św. Ottona.

W Jubileuszowym Roku 900-lecia Pomorskiej Misji św. Ottona z Bambergu zachęcam do uzyskiwania odpustu zupełnego, którego Penitencjaria Apostolska z polecenia Ojca Świętego Franciszka udzieliła szczerze pokutującym i przejętym miłością wiernym Dekretem z dnia 14 maja 2024 roku, a który można zyskać od dnia 19 maja 2024 roku, tj. Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, aż do 29 czerwca 2025, tj. uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, pod zwykłymi warunkami (po sakramentalnej Spowiedzi, przyjęciu Komunii i modlitwie w intencjach Ojca Świętego). „Mogą go również ofiarować jako wsparcie dla dusz wiernych w czyśćcu cierpiących, jeśli pielgrzymując nawiedzą którykolwiek kościół parafialny w archidiecezji i tam wezmą pobożnie udział w obchodach jubileuszowych, albo przynajmniej przez określony czas zanosić będą do Boga modlitwy o wierność chrześcijańskiemu powołaniu dla Narodu Polskiego, o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego oraz o zachowanie porządku w rodzinie ludzkiej, odmawiając na koniec Modlitwę Pańską, Wyznanie wiary oraz wezwania do Najświętszej Maryi Panny i świętego biskupa Ottona, niebiańskiego Patrona, który przepowiadał Pomorzanom Ewangelię i doprowadził ich do przyjęcia wiary” (z Dekretu Penitencjarii Apostolskiej).

Niech świadomość wagi ewangelizacyjnego wydarzenia z XII w. oraz rangi jego obecnego jubileuszu przypominają nam przyjęty chrzest i płynące z niego: łaskę, godność i zobowiązania oraz budują naszą religijną i społeczną świadomość.

Ks. Andrzej Wańka
Proboszcz
Parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej
w Lubinie