Relacja z obchodów jubileuszu 900-lecia misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu w Lubinie
Tegoroczna uroczystość odpustowa w naszej Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej w Lubinie miała szczególny charakter. Zbiegła się ona z obchodami jubileuszu 900. rocznicy misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu na Pomorzu, w tym także w naszym Lubinie.
Odpust jest patronalnym świętem wspólnoty parafialnej, jubileusz zaś odwołuje się do początków parafii, a te sięgają roku 1124, kiedy to święty Otton (1060-1139) przybył do Lubina jako 64-letni biskup Bambergu w trakcie swojej pierwszej misji chrystianizacyjnej na Pomorzu, która przypadła na lata 1124-1125. Podczas tej ewangelizacyjnej wizyty gorliwy Apostoł Pomorzan głosił Ewangelię Chrystusową i udzielił chrztu mieszkańcom Lubina oraz wzniósł pierwszy kościół zostawiając przy nim kapłana do posługi duszpasterskiej, dając tym samym początek zarówno duchowej jak i materialnej historii naszej parafii. Wydarzenie to miało daleko idące konsekwencje dla kolejnych pokoleń mieszkańców Lubina i współcześnie aktualizuje się poczuciu naszej katolickiej tożsamości.
Jako cała parafia, mogąca poszczycić się tak szlachetną genezą oraz Dekanat Świnoujski, do którego należymy, uroczyście przeżywaliśmy nasz jubileusz 900-lecia chrystianizacji w połączeniu z odpustem parafialnym w niedzielę 25 sierpnia 2024 r w Lubinie, podczas mszy świętej o godz. 12:00. Msza święta miała charakter dziękczynny za biskupa Ottona dzięki któremu wiara chrześcijańska dotarła na te ziemie, za dziewięćset lat chrześcijaństwa w Lubinie, za łaskę wiary i chrztu tworzące z nas Kościół oraz za naszą parafię.
Uroczysta celebra, w wypełnionej wiernymi świątyni, sprawowana była pod przewodnictwem dziekana Dekanatu Świnoujście, ks. Piotra Superlaka w gronie kapłanów z dekanatu, kazanie wygłosił ks. dr hab. prof. US Sławomir Bukalski. Kaznodzieja wychodząc od starożytnej nauki o dwóch drogach: drodze życia i drodze śmierci wskazał na cztery drogowskazy, którymi kierować powinien się człowiek podążający drogą życia do zbawienia. Są nimi: żywa wiara, uczestnictwo we spólnocie Kościoła, życie Eucharystią i bycie świadkiem Jezusa zmartwychwstałego w swoim środowisku, wskazał także na czyhające na idących tą drogą zagrożenia.
W Modlitwie Wiernych dziękowaliśmy Bogu za Kościół święty, za wszelkie łaski i błogosławieństwo, jakich tutejsi parafianie doświadczyli przez 9 minionych stuleci, za naszych duszpasterzy: ks. Tadeusza Moskala, ks. Henryka Krzyżewskiego, ks. Waldemara Michałowskiego, ks. Grzegorza Jankowiaka, ks. Andrzeja Wańkę, oraz wszystkich, którzy tutaj posługiwali w minionych stuleciach; za księży pochodzących z tej parafii: ks. Tomasza Romanowskiego i ks. Jakuba Sielickiego, a także za wszystkich dobroczyńców, którzy przez minione lata troszczyli się o nasz kościół i nasza parafię, polecaliśmy także Bogu obecnych mieszkańców i przyszłość naszej parafii. Możliwość uzyskania odpustu zupełnego, którego Penitencjaria Apostolska na polecenie Ojca Świętego Franciszka udzieliła pod zwykłymi warunkami uczestniczącym w uroczystościach jubileuszowych pozytywnie korelowała z licznym korzystaniem ze spowiedzi i bardzo wielu osobami przystępującymi do komunii świętej.
Podniosły charakter liturgii podkreśliły swoim śpiewem chór mieszany Kantylana wraz z zespołem męskim Chwaty z Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu. Po mszy świętej poświęcona została, granitowa tablica umieszczona na elewacji frontowej kościoła, na której widnieje inskrypcja upamiętniająca jubileusz oraz historyczny wizerunek św. Ottona z Bambergu.
Na ponadparafialny charakter lubińskiej świątyni i przeżywanego jubileuszu wskazuje fakt, że nasz kościół parafialny w reprezentujący historyczne wydarzenie chrztu mieszkańców w XII w., w dekrecie inaugurującym Rok Jubileuszowy 900-lecia Pomorskiej Misji św. Ottona z Bambergu ogłoszony został przez bpa Zbigniewa Zielińskiego miejscem pielgrzymkowym dla wiernych, chcących ożywić swoją wiarę za przyczyną wstawiennictwa św. Ottona. Niech więc świadomość wagi ewangelizacyjnego wydarzenia z XII w. oraz rangi jego obecnego jubileuszu przypominają nam przyjęty chrzest i płynące z niego: łaskę, godność i zobowiązania oraz budują naszą religijną i społeczną świadomość.
Zdjęcia i film dzięki uprzejmości p. Andrzeja Ryfczyńskiego.
Ks. Andrzej Wańka
Proboszcz
Relacja video